ساختار لامپ یووی و نحوه ی عملکرد آن

به صورت کلی ساختار لامپ یووی متشکل شده از حباب از جنس کوارتز، الکترود های طرفین، جیوه و گاز آرگون / زنون درون حباب لامپ و دو سر لامپ که معمولا از جنس سرامیک است.

ساختار لامپ های یووی

لامپ یووی به این صورت روشن می شود که ابتدا ولتاژ قوی از طریق الکترودها اعمال میشود، دما و فشار گاز داخل لامپ افزایش می یابد و باعث می شود جیوه و متال هالید داخل لامپ تبخیر شده و ایجاد قوس پلاسما با دمای بسیار بالا ( تقریبا 5000 درجه سانتی گراد) می کند. در این شرایط است که اشعه ماورا بنفش به همراه دیگر اشعه های الکترو مغناطیسی آزاد می شوند.

نکته: زمانی که لامپ خاموش می شود قبل از استارت مجدد لامپ باید صبر کرد تا لامپ خنک شود، علت این امر این است که زمانی که حرارت لامپ بالا است اتم ها به سرعت در حرکت هستند که منجر به مقاومت بالا در برابر حرکت الکترونها می شود مثال ساده برای درک این نکته تصور یک میز بیلیارد است که توپ های رنگی در حرکتند و توپ سفید از میان آنها می خواهد عبور کند.

دمای ایده عال لامپ های یووی

دمای ایده آل

دمای ایده آل لامپ یووی همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده، دمای لامپ میبایست مابین 600 و 800 درجه سانتیگراد باشد. اگر سیستم تهویه بیش از اندازه لامپ را خنک کند ، جیوه و متال هالید داخل لامپ از حالت گاز به مایع بر میگردد که منجر به افت ولتاژ و در نتیجه کاهش توان لامپ میشود. ( با چک کردن وضعیت ولتاژ این موضوع میتوان پی برد )

اگر دمای لامپ به بیش از 850 درجه برسد، پایداری حباب لامپ به خطر می افتد از این رو تنظیم سیستم تهویه یووی بسیار حائز اهمیت است. بطور کلی دمای ایده آل لامپهای جیوهای 700 درجه و دمای ایده آل لامپهای متال هالید 800 درجه می باشد.