لامپ یووی در صنعت چاپ چه کاربردی دارد؟

استفاده از لامپ های یووی صنعتی به ویژه آلفاکیور و اشعه ماوراء بنفش (UV) برای کمک به سرعت بخشیدن و بهبود اثربخشی فرآیندهای پوششی و چاپی، یک روش صنعتی در سراسر جهان است که در 40 سال گذشته در بسیاری از کاربردها از چاپ تا ساخت مبلمان رایج شده است.

در این مقاله ، ما نگاهی به کاربردهای اصلی پوشش با استفاده از اشعه ماوراء بنفش می‌اندازیم و تشخیص می‌دهیم که چگونه این فرآیند به بهبود زندگی روزمره تقریباً همه افراد در دنیای مدرن کمک می‌کند.

از زمان تاسیس Alpha-Cure (آلفاکیور) بیش از 26 سال پیش، کسب و کار ما تولید بهترین لامپ های UV صنعتی در بازار بوده است. تطبیق دانش و تخصص تولید موادی با بالاترین کیفیت برای ایجاد لامپ های UV  صنعتی مورد استفاده در سیستم های OEM و به عنوان لامپ های جایگزین در سراسر جهان بزرگترین دغدغه ما بوده است.

تاریخچه کوتاه UV

استفاده از اشعه ماوراء بنفش به عنوان فرآیند ایجاد لایه ای پوششی و محافظتی  اساساً از دهه 1970 مورد استفاده تجاری قرار گرفته است. سودمندی نور UV را می توان به اواخر دهه 1800 / اوایل دهه 1900 ردیابی کرد، زمانی که کشف شد که نور در طیف UV می تواند به خنثی کردن باکتری ها کمک کند تا از آن در استریل کردن اتاق های عمل و همچنین ضد عفونی کردن آب و سطوح دیگر استفاده شود.

استفاده از اشعه ماوراء بنفش به عنوان یک فرآیند ایجاد پوشش در دهه 1960 شروع شد، اما در دهه 1980 با پیشرفت های سریع در فناوری شیمیایی و تجهیزات، واقعاً شهرت تجاری پیدا کرد. صنایع دریافتند که با استفاده از فرآوری اشعه ماوراء بنفش می‌تواند ظرفیت تولید و سرعت عرضه به بازار را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش دهند، که منجر به رشد استفاده در کاربردهای متنوعی مانند خشک کردن جوهر، پوشش و تکمیل، و اتصال و مونتاژ شد.

پلیمریزاسیون رنگ توسط لامپ یووی در صنعت چاپ

خشک کردن جوهر UV برای چاپ چگونه کار می کند؟

یکی از کاربردهای اصلی کیورینگ UV در صنعت چاپ است. هنگام چاپ روی هر سطحی، همیشه نیاز به “خشک کردن” جوهر وجود دارد. یعنی جوهر خشک شود تا به سطح چیزی که روی آن چاپ شده بچسبد.

از نظر تاریخی این کار از طریق استفاده از خشک کن های حرارتی انجام می شد که تغییرات شیمیایی را از طریق تبخیر حامل (آب، حلال یا الکل) ایجاد می کرد. این معمولاً یک فرآیند آهسته بود که به میزان گرما و واکنش نوع مواد شیمیایی مورد استفاده در جوهر بستگی داشت.

زمانی که دانشمندان و مهندسان بر روی درک طیف نور UV کار کردند، آشکار شد که قرار گرفتن در معرض طول موج های نور UV منجر به واکنش های فتوشیمیایی می شود. این واکنش ها باعث ایجاد پلیمرهای متقاطع (مونومرهای سخت شده) در عنصری شد که در معرض منبع نور UV قرار داشت.

این منجر به توسعه نحوه شروع پلیمریزاسیون در فرآیند خشک کردن شد. برای اینکه پلیمریزاسیون در جوهر چاپ اتفاق بیفتد، نیاز به افزودن یک آغازگر نوری به جوهر دارد. جوهر روی سطح مورد نظر نور ماوراء بنفش را جذب می کند و تحت پلیمریزاسیون قرار می گیرد و به طور موثر عنصر جوهر را سخت یا “خشک می کند”. ترکیب جوهر خود بی‌تأثیر می‌ماند و بنابراین رنگ و اثرات کامل خود را حفظ می‌کند، اما اساساً فوراً روی بستری که روی آن چاپ شده است خشک می‌شود.

فرآیند خشک کردن UV

فرآیند خشک کردن UV چاپگرها را قادر می سازد تا:

  • سرعت تولید و چرخش را به میزان قابل توجهی افزایش دهید
  • کاهش نرخ چاپ مجدد (از طریق مشکلات کمتر خشک شدن جوهر)
  • میزان جوهر مصرفی را کاهش دهید
  • بهبود کیفیت و عمق رنگ های تمام شده
  • تصاویر سازگارتر و با کیفیت بهتری تولید کنید
  • انواع جدیدی ازچاپ به عنوان مثال. چاپ متالیک، براق، سه بعدی
  • استحکام اتصال جوهر به زیرلایه را بهبود بخشید
  • مقاومت در برابر خراش را افزایش دهید
  • مقدار کلی انرژی مورد نیاز در فرآیند خشک شدن جوهر را کاهش دهید

همانطور که در بالا توضیح داده شد، عمل آوری با اشعه ماوراء بنفش جوهر را خشک می کند,این بدان معناست که چاپگرها اکنون می توانند روی طیف وسیعی از مواد چاپ کنند. مانند کاغذ (البته)، چوب، شیشه، سرامیک، پلاستیک، بوم و چرم.

نوع سیستم های چاپی که می توان از لامپ های یووی صنعتی در آنها استفاده کرد نیز بسیار گسترده است، از جمله چاپگرهای جوهرافشان آف ست، تخت، رول تغذیه، فرمت باریک/متوسط/عریض، قالب مرکزی، فلکسو/نقطه/براق موجدار و چاپگرهای جوهرافشان اداری و شخصی.

استفاده جهانی از خشک کردن توسط اشعه ماوراء بنفش در فرآیند چاپ به این معنی است که تقریباً هر چیزی که می خوانیم یا لمس می کنیم ممکن است تحت عمل آوری UV قرار گرفته باشد. از کتاب گرفته تا قوطی های غذا، کارت ویزیت تا بروشور، پوسترهای تبلیغاتی خارجی گرفته تا برچسب های ماشین، توپ گلف تا تابلوهای اداری، همه را می توان به سرعت و با کیفیتی بالاتر از همیشه تولید کرد.

اگر می‌خواهید بدانید چرا باید، استفاده از لامپ‌های UV Alpha-Cure را در سیستم‌های چاپ خود انتخاب کنید، لطفاً با تیم فروش ما که آماده کمک هستند تماس بگیرید.