لامپ یووی در صنعت خودرو سازی چه استفاده ای دارد؟

خشک کردن با اشعه ماوراء بنفش و استفاده از لامپ های یووی صنعتی فرآیندی است که شامل قرار دادن رزین ها، چسب و جوهر در معرض نور ماوراء بنفش برای راه اندازی یک واکنش شیمیایی است که منجر به خشک شدن یا اتصال تقریباً آنی می شود. استفاده از اشعه ماوراء بنفش برای خشک کردن پوشش های روی مواد در بسیاری از صنایع از چاپ گرفته تا تولید بردهای پردازش ریزتراشه کاربرد دارد. به احتمال زیاد شما در حالی که مشغول خواندن این مقاله هستید در تماس با سطحی هستید که به عنوان بخشی از تولید آن تحت عمل آوری اشعه ماوراء بنفش قرار گرفته است (میز، خودکار، لپ تاپ، تلفن همراه و غیره)

در این مقاله به صنعت خودرو نگاه می کنیم و اینکه چگونه در 20 سال گذشته به طور گسترده ای از پوشش UV به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند تولید استفاده کرده است. مزایای آن شامل زمان تولید سریعتر و قطعات بادوام تر است.

نحوه عمل آوری UV چگونه اتفاق می افتد:

ابتدا، بیایید نگاهی گذرا به نحوه عملکرد فرابنفش بیاندازیم و چرا گزینه بهتری نسبت به روش‌های قدیمی است.

روش‌های پوشش یووی که برای کمک به اتصال مواد به یکدیگر و اعمال یک پوشش یا افزودن یک پوشش به محصولات اتخاذ شده‌اند، بر اساس تحریک فرآیند تبخیر عناصر نمی باشند. این کار به گرمای زیادی نیاز دارد.

اشعه ماوراء بنفش در فرآیند خود از تبخیر برای خشک کردن ترکیبات استفاده نمی کند، بلکه از فرآیندی به نام پلیمریزاسیون استفاده می کند.

با افزودن یک شروع کننده, نور به عنصری که نیاز به خشک شدن دارد (رزین، رنگ، جوهر، لاک و غیره) می تابد. این ساختار خود عنصر را تغییر نمی دهد، اما هنگامی که شروع کننده نور در معرض نور ماوراء بنفش قرار می گیرد، پلیمریزاسیون اتفاق می افتد که اساساً به این معنی است که تقریباً فوراً به بستری که روی آن اعمال می شود “خشک” یا “چسب” می شود. این فرآیند بسیار سریع است و نسبت به روش های قبلی به انرژی کمتری نیاز دارد.

درمان UV چگونه در صنعت خودرو استفاده می شود؟

برای صنعت خودرو، قطعات و اجزای زیادی وجود دارد که برای اجرا نیاز به پوشش، چسب یا پرداخت دارند. استفاده از کیورینگ UV برای انجام این کار، نحوه ساخت وسایل نقلیه را متحول کرده است.

در زیر لیستی از فرآیند تولید خودرو که از کیورینگ UV استفاده می‌کنند، آمده است. این لزوما جامع نیست، اما طیف وسیعی از کاربردهایی را نشان می دهد که کیورینگ UV می تواند برای آنها اعمال شود.

خشک کردن رنگ خودرو با استفاده از اشعه یووی و لامپ یووی

خشک کردن رنگ در سالن رنگ آمیزی خودرو

متخصصین استفاده از رنگ بدنه چه در تولید اصلی و چه در تعمیرگاه ها از لامپ های صنعتی  UV برای خشک کردن رنگ به سریع ترین شکل ممکن استفاده می کنند این امر به طور قابل توجهی زمان مورد نیاز برای رنگ آمیزی پانل ها با رنگ های زیر و روکش را کاهش می دهد.

یکی دیگر از کاربردهای نسبتاً جدید عمل آوری اشعه ماوراء بنفش در مرحله رنگ، روی روکش های شفافی است که برای پرداخت نهایی روی پانل ها اعمال می شود. Clearcoating در اوایل دهه 00 به عنوان راهی برای بهبود دوام و افزایش مقاومت در برابر خراش ایجاد شد و با استفاده از UV به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند توسعه یافت.

پانل های بدنه, ترکیب ورق قالب گیری (SMC)

SMC یک ماده کامپوزیتی است که به عنوان جایگزینی برای فولاد در پانل های بدنه استفاده می شود. ساخت آن آسان و سریع‌تر است و می‌توان آن را به هر شکلی که لازم است قالب‌گیری کرد. چالش SMC این است که این ماده نیمه متخلخل است و بنابراین هرگونه رنگ آمیزی روی آن می تواند مستعد مشکلات کیفیت باشد. برای کمک به کاهش این مشکلات، از عمل آوری اشعه ماوراء بنفش برای مهر و موم کردن روکش ها، به ویژه در مرحله زیرپوش، استفاده می شود، بنابراین کیفیت پرداخت نهایی بهبود می یابد.

استفاده از لامپ یووی در چراغ جلو خودرو ها

استفاده از لامپ یووی در چراغ جلو خودرو ها

یکی از شناخته شده ترین کاربردهای کیورینگ UV در صنعت خودروسازی، تولید چراغ های جلو است. بیش از 15 سال است که استفاده از لامپ های یووی صنعتی  فناوری استانداردی بوده است که برای استفاده از پوشش‌ها برای دوام بیشتر و موثرتر کردن چراغ‌های جلو استفاده می‌شود.

فرآیند UV برای ایجاد لنزهای چراغ جلو بسیار بادوام و ضد خراش و همچنین ایجاد سطوح بازتابنده فوق العاده صاف استفاده می شود. این باعث بهبود محافظت در برابر خراش، گرد و غبار و رطوبت می شود. همچنین هدایت الکتریکی و عایق را بهبود می بخشد.

باتری های لیتیوم

با افزایش تمرکز و تولید وسایل نقلیه الکتریکی، جای تعجب نیست که استفاده از لامپ های یووی صنعتی در حال حاضر به طور فزاینده ای در تولید باتری های لیتیوم استفاده می شود. این یک راه حل به سرعت در حال توسعه در این زمینه است و می تواند به بهبود عملکرد و دوام باتری کمک کند.

تولید قطعات

طیف گسترده‌ای از اجزای داخلی و خارجی خودرو از کیورینگ UV برای چسباندن یا افزودن پوشش استفاده می‌کنند. اینها شامل قطعات الکترونیکی زیر کاپوت، قطعات فلزی و پلاستیکی، دیسک‌های ترمز و تزئینات می‌شود.

واشر مایع

واشرها برای مهر و موم کردن قطعات به یکدیگر یا اطمینان از عدم وجود نشتی استفاده می شوند. امروزه، واشرهای اجزای خودرو مدرن را می توان با استفاده از مایعات فرآوری شده UV در جای خود آب بندی کرد. این روش آب بندی به این معنی است که هر شکل، اندازه یا کانتور را می توان به طور موثر با عملکرد بالاتر و بادوام تر آب بندی کرد.

استفاده از لامپ های یووی صنعتی و اشعه ماوراء بنفش خود را به عنوان یک روش پایدار و ارزشمند برای افزایش سرعت تولید و دوام به قطعات خودرو تثبیت کرده است. این فرآیند برای استفاده در سایر بخش‌های فرآیند تولید از جمله پوشش‌های پلاستیکی، پوشش‌های داخلی، چرخ‌های آلیاژی و روکش چرخ‌ها همچنان توسعه می‌یابد.

تعمیرات شیشه جلو خودرو

در حالی که کاملاً بخشی از فرآیند تولید نیست، استفاده از لامپ های UV  صنعتی در صنعت تعمیر شیشه جلو نیز گسترده است. رزینی که برای رفع ترک یا قرار دادن شیشه جلو در قاب آن استفاده می‌شود، از روش UV برای خشک کردن سریع ترکیبات استفاده می‌کند. این واقعیت که فرآیند UV هیچ تغییر رنگی ایجاد نمی کند، به این معنی است که وضوح دید در خط چشم راننده واضح باقی می ماند.

 

از موارد بالا می توانید ببینید که نور ماوراء بنفش بخش مرکزی و رو به رشد فرآیند تولید خودرو است. سرعت، هزینه کمتر و تطبیق پذیری آن، تفاوت بزرگی را در تولید وسایل نقلیه ای که همه ما امروز و در آینده استفاده می کنیم، ایجاد می کند.

اگر می خواهید در مورد نحوه عملکرد لامپ های UV Alpha-Cure در سیستم های پوششی خودرو بیشتر بدانید، لطفا با ما تماس بگیرید. تیم فروش ما اینجا هستند تا به شما کمک کنند.