کاربرد لامپ های یووی صنعتی در صنعت چوب

وقتی به اطراف خانه و محل کار خود نگاه می کنیم، استفاده از پوشش های محافظ (پوشش های یووی توسط لامپ های یووی صنعتی)  روی میز کار، کابینت آشپزخانه و بسیاری از سطوح دیگر در همه جا وجود دارد. محافظت از سطوح، نواحی کار ایمن‌تری را فراهم می‌کند، آسیب کمتری را ایجاد می‌کند و عمر سطوح چوبی را بسیار فراتر از زمانی که لایه محافظ با نور یووی پوشش نشده است افزایش می‌دهد.

جالب توجه است که استفاده از پوشش هایی مانند لاک را می توان هزاران سال پیش دنبال کرد. ما در مقبره‌های فرعون مصر، در اوج امپراتوری روم، از دوره رنسانس و تا دوره روشنگری، آثاری از لاک پیدا کرده‌ایم.

لاک های محافظ بر روی مبلمان چوبی

در دوره های  گذشته از لاک های محافظ بر روی مبلمان چوبی خود استفاده می کردند که باعث شده نمونه های زیادی برای دیدن امروز باقی بمانند.

بنابراین، استفاده از روکش های محافظ به کار رفته در سازه‌های چوبی چیز جدیدی نیست، اما اولین استفاده از درزگیرها و روکش‌ها با کمک اشعه ماوراء بنفش را می‌توان در آلمان در اوایل دهه 1960 یافت. تجاری سازی این تکنیک به زودی در دهه 1970 در ایالات متحده دنبال شد و در دهه 1980 به طور گسترده ای گسترش یافت زیرا تولید کنندگان راه های بهتری برای مهر و موم کردن و تثبیت سریع چوب پیدا کردند.

پوشش یووی روی چوب کابینت، میز و وسایل آشپزخانه

پوشش با فناوری لامپ های صنعتی UV جهت انواع تولیدات چوبی

سه نوع اصلی از پوشش‌های قابل خشک شدن با اشعه ماوراء بنفش برای روکش کردن محصولات چوبی استفاده می‌شود:

 1. پوشش های قابل خشک شدن با اشعه ماوراء بنفش که “100% فعال یا جامد” هستند، به این معنی که هیچ حلال یا آب در ترکیب خود ندارند.
 2. پوشش های هیبریدی آب یا حلال. اینها می توانند در کاربرد روی سطح انعطاف پذیرتر باشند زیرا حاوی مقداری آب یا حلال هستند اما به عنوان بخشی از فرآیند به خشک کردن اضافی با لامپ های یووی صنعتی نیاز دارند.
 3. پوشش های پودری. لایه ای از پودر از طریق جاذبه الکترواستاتیکی اعمال می شود که گرم می شود تا پودر را به یک ماده قابل خشک شدن تبدیل کند.

 

 • مبلمان و کابینت هایی که از چوب استفاده می کنند به لاک یا پوشش رنگ و همچنین چسب و عناصر چسبنده نیاز دارند.
 • کفپوش چوبی – لمینت، پارکت یا چوب طبیعی نیاز به پوشش های محافظ قوی دارند که ضد لک، ضد خش و ضد لغزش باشند. لایه های محافظ همچنین برای تضمین عمر طولانی مدت از چوب محافظت می کند.
 • قفسه ها و تزئینات چوبی همگی از پوشش های مبتنی بر UV بهره می برند.
 • آلات موسیقی مانند گیتار را می توان با استفاده از مواد UV محافظت یا رنگ کرد.
 • چوب مورد استفاده برای محصولات نازک کاری، ساخت و ساز بیرونی یا در باغ ها می تواند از روش های اشعه UV بهره مند شوند.

قالب های چوبی، پانل ها و درها، نئوپان، ام دی اف و مبلمان از پیش مونتاژ شده همگی در فرآیندهای تولید خود از اشعه UV استفاده می کنند.

 

استفاده از لامپ های UV صنعتی در صنعت چوب و مبلمان

این فقط پوشش رویی اشیاء چوبی نیست که در تولید آن از فرآوری UV استفاده می کند. در فرآیندهای تولید چوب نیز از نور ماوراء بنفش به عنوان بخشی از مراحل درزگیر و پرایمر استفاده می شود. چوب قبل از انتقال روی پوشش پرایمر و سپس مرحله پوشش اولیه تولید، سنباده شده و با چندین لایه پرکننده خشک شده با لامپ های UV صنعتی مهر و موم می شود.

پوشش با اشعه ماوراء بنفش مزایایی نسبت به روش های حرارتی سنتی دارد.

 • انرژی کمتری مصرف می شود که در مواقعی که هزینه های انرژی بالاست بسیار مهم است.
 • سریعتر است – پوشش با لامپ های صنعتی UV آنی است و در نتیجه زمان تولید کوتاه می شود.
 • امکان کاهش یا حذف کامل محصولات فرعی ترکیبات آلی فرار (VOCs) وجود دارد.
 • با پوشش های متعدد، UV نتایج ثابتی را تضمین می کند.

کاربرد درزگیرها و پوشش های UV بسیار انعطاف پذیر هستند و می توانند مشخصا برای استفاده در انواع مختلف چوب تنظیم شوند.

 • رنگ آمیزی به کمک لامپ صنعتی UV برای نمایان کردن زیبایی و ویژگی های چوب بسیار جذاب است.
 • کاهش اثرات زیست محیطی در مقایسه با سایر تکنیک های پوشش از دیگر مزایای آن می باشد.

فرایند پلیمریزاسیون

چگونگی فرایند پوشش کردن اشعه ماوراء بنفش

استفاده از لامپ های صنعتی اشعه ماوراء بنفش برای پوشش یک ماده، تکنیکی بود که در دهه 60 و 70 توسعه یافت، اما در اوایل دهه 1980 به طور گسترده در دسترس (و مقرون به صرفه) شد.

روش کار این است که نور UV از فرآیندی به نام پلیمریزاسیون استفاده می کند. هنگامی که دانشمندان بر روی درک طیف نور UV کار کردند، آشکار شد که قرار گرفتن در معرض طول موج های نور UV منجر به واکنش های فتوشیمیایی می شود. این واکنش ها پلیمرهای متقاطع (که مونومرهای سخت شده هستند) را در عنصری که در معرض منبع نور UV قرار گرفته بود، ایجاد کرد.

این منجر به توسعه نحوه شروع پلیمریزاسیون در “فرایند ایجاد پوشش” شد. برای اینکه پلیمریزاسیون انجام شود، نیاز به افزودن یک آغازگر نوری به پوشش یا چسب دارد. آغازگر عکس، ساختار خود عنصر را تغییر نمی‌دهد، اما وقتی در معرض نور ماوراء بنفش قرار می‌گیرد، باعث پلیمریزاسیون می‌شود. اساساً خشک کردن فوری “یا “چسباندن” به بستری که روی آن اعمال می شود.

همه موارد فوق نشان می دهد که چرا استفاده از تکنیک های ایجاد پوشش مبتنی بر اشعه ماوراء بنفش در فرآیند تولید به استاندارد صنعت در ایجاد محصولات چوبی زیبا، انعطاف پذیر و سخت تبدیل شده است.

اگر می‌خواهید در مورد اینکه چگونه لامپ‌های UV Alpha-Cure، به عنوان بخشی از یک سیستم پوشش UV، می‌توانند به عملیات تولید کارآمدتر و سودآور کمک کنند، بیشتر بدانید، لطفاً همین امروز با ما تماس بگیرید.